Sıradaki içerik:

Fiber İnternet Nedir?

e
sv

Data Scraping nedir ?

192 okunma — 03 Aralık 2021 00:33
avatar

Tekno Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Data Scraping nedir ?

Internet ortamında çok sayıda veri bulunmaktadır. Bu veriler farklı amaçlarla farklı formatlarda hazırlanabilir. Ayrıca farklı mecralarda insanlar ile diğer sistemler tarafından erişilmesi içinde sunulur.

Bu erişimlerin bazıları açık bazıları da sınırlı bir şekilde verilir. Ayrıca verilerin kayıt altına alınması sunulması aşamasında da insan tarafından okunabilmesi şart değildir. Bu nedenle de sosyal medya akışı blok içeriği ya da PDF formatında bir makale elbette okunabilir olmalıdır. Arama motorlarında da benzer algoritmalar kullanılır. İçerikler bu şekilde taranır adlandırılır ve sınıflandırılır. Tüm bu sürece genel bir anlamda Data Scraping denmektedir. Genel anlamı ile bilgisayar programının bir veri kaynağından alınarak veri çıkarma işlemi alınmasını ifade etmektedir.

Veri kazıma bir program veri kaynağından alınarak veri çıkarma işlemini ifade etmektedir. Web sayfasından ya da bir Excel tablosunda kopyala yapıştır taşınması da veri kazımı olarak isimlendirilir. Web kazıma tam olarak böyle değildir görseller ya da ses dosyalarından web kazımasında çoğu zaman insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle günümüzde farklı algoritmalar ile birlikte bu işlemler gerçekleştiriyor olsa da hala da istenilen düzeyde olmamıştır. Bu nedenle 4g mobil Proxy günümüzde veri kazıma da sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir.

Web Kazıma İşlemi

Web kazıma yapabilmek için öncelikli olarak bir URL ihtiyaç duyarsınız. Veri elde edilir görüntüleme istekte bulunma ya da temel veri internet tarayıcısı davranışları söz konusudur. Web taraması ve kazıma işleminin ana bileşeni olarak isimlendirilir.

Sunucudan gelen olan arama ayrıştırma yeniden biçimlendirme kopyalama gibi pek çok işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir ve kazıma işlemlerinde web indeksleme veri madenciliği fiyat ürün takibi gazetecilik gibi farklı amaçlar için kullanılması söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde ipv6 proxy de bu alanda sıklıkla kullanılır. Her kadar bu alanda ilk tercih o olsa da geçmiş dönemlerde ipv4 Proxy de kullanılmıştır.

Mobil Proxy seçenekleri de günümüzde sık sık tercih ediliyor. Özellikle son dönemde mobil uygulama ve mobil cihaz kullanımının artması ile daha fazla tercih edilmektedir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli