Sıradaki içerik:

Google Çeviri Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

e
sv

Eğitim Teknolojileri Başarıyı Arttırır mı?

170 okunma — 18 Eylül 2021 14:46

Eğitim Teknolojileri Alanında Yapılan Atılımlar

Bütün bilimlerde önemli olan teknoloji, eğitim bilimlerinde de son derece önemlidir. Teknoloji alanının ilerlemesiyle beraber, dünya pazarı ilk sırada olmak üzere insan yaşamını içerisine alan her şey ilerledi. Bundan yüzyıl önceki eğitim ile şuan ki eğitim arasında çok fark bulunmaktadır. Önceden kara tahtayla yapılan eğitim şuan teknolojinin gelişmesi ile yerini projeksiyona bıraktı. Gelişen küresel çağda insan gücünün yerini akıllı robotlar almışken, eğitim alanında gelişme sağlanması kaçınılmazdır. Ne var ki hemen hemen her sektöre inmiş olan yapay zeka eğitim alanında temeli insan olmasını değiştirememiştir. Bununla birlikte eğitim teknoloji alanında yapılan atılım çok çeşitlidir.

Eğitim Teknolojisi Tüm Dünyada Eş Zamanlı Mı İlerler?

Dünyada var olan tüm alanlar gibi eğitime katkıda bulunan alan olan teknoloji de her yerde farklı gelişme kaydeder. Dünya üstünde birinci olarak teknolojiyi üreten, ikinci olarak da teknolojiyi tüketen insanlar vardır. Üretim yapan insanlar tüketim yapan insanlara teknolojiyi pazarlarlar. Gelişmiş ülkelere baktığımızda teknolojide de birinci sırayı almışlardır. Eğitim alanının ilerlemesiyle teknoloji de ilerler.

Eğitimle teknoloji paralel gelişir. Eğitim seviyesi ve başarısı yüksek ülkelerde teknoloji de yüksektir. Üretim yapan ülkelerdeki insanlar teknolojiyi yalnızca kullanmakla kalmayıp üretimi de kendileri yaparlar. Teknoloji alanında ilerde olan ülkeler eğitim alanında da ilerdedir. Bu çağda teknolojinin olmadığı alanlarda ilerleme çok yavaştır ve dünya standardına ulaşamaz. Teknoloji tüm alanların gelişimine hız kazandırır. Eğitim teknolojisini yeteri kadar amacına uygun kullanan ülkelerde ilerleme hızlıdır. Bu sebeplerden dolayı, eğitim teknolojisi tüm ülkelerde eş zamanlı ilerlemez

 

Eğitim Teknolojisi Eğitimde Kesin Olarak Başarıyı Arttırır Mı?

Teknolojide de diğer bütün alanlarda olduğu gibi amacına uygun kullanıldığında başarı elde etmek mümkündür. Amacına uygun olmayan tüm kaynaklar yok olmaya mahkumdur. Hal böyle olunca eğitimde teknolojinin kullanımında çok dikkat edilmesi gerekli olan yerler vardır. Eğitimde teknoloji tek başına yetersizdir. Teknolojinin ne amaçla kullanıldığı son derece önemlidir. Yaşadığımız çağ İnternet çağıdır.

İnternet’in olmadığı ya da İnternet’e gerek duyulmayan hemen hemen hiçbir yer yoktur. İnternet amacına uygun kullanıldığında eğitime yardımcı olur. İnternet, eğitim teknolojisine büyük katkıda bulunabilir. Ancak bunun için öğrenim gören öğrencilerin ve eğitim alanında çalışan eğitimcilerin İnternet’i amacına uygun kullanması gerekir. Eğitim teknolojisi kesin olarak başarıyı arttırır diyemeyiz. Fakat onsuz bir eğitimi de düşünemeyiz.

Kaynak:istanbulbogazicienstitu.com

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli