Sıradaki içerik:

WhatsApp Silinen Mesajları Geri Getirme

e
sv

IP Nedir Ne İşe Yarar?

183 okunma — 09 Eylül 2021 12:02

IP adresi internete girerken bilgisayarlara verilen bir tanımlama kodudur. Yalnızca bilgisayarların değil hemde web sayfalarının de IP kodları bulunur. Bir IP numarası genelde 192.168.X.X biçiminde olur. Burada yer alan x kısımlarına da çeşitli sayılar gelir. IP bir nevi cihazın internete girerken kullanmış olduğu kimlik numarasıdır.

IP numaraları internete giren cihazın çeşitli fonksiyonlarını ifade eder. Örneğin IP numarasına bakarak bir cihazın hangi konumdan internete bağlandığını tespit etmek mümkün olur. Bunun beraberinde örneğin Google gibi web sayfalarının de IP numaraları sitenin yayın yapmış olduğu server bilgilerini sağlar. Günümüzde IP numaralarının çeşitli sebeplerden dolayı değiştirildiği görülüyor. Gerek telefonlarda gerekse de bilgisayarlarda çeşitli sebeplerde IP numaraları farklılık gösterebilir.

Apple IOS IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

IP adresi değiştirme genelde Türkiye’den erişimi olmayan internet sitelerine erişmek için tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkıyor. Bu sebeple de çeşitli DNS programları yardımıyla kullanıcı siteye ayrı bir ülkeden ve ayrı bir IP ile giriş yapmış gibi oluyor. Günümüzde bu tür DNS programları ile IP değiştirilerek siteye giriş yapılabilir. Öncelikle telefonunuzun ayarları kısmına giriyorsunuz.

Ayarlar menüsünün altında yer alan Wifi alternatifini seçerek mevcut ağı görüntülüyorsunuz. Bu kısımda ağ ismini gördüğünüz yere tıklamanız gerekmektedir. Söz konusu ekranda wifi detaylarına girdiğinizde DNS ayarlarını değiştirebileceğiniz alan görülüyor. Bu kısma Google DNS bilgilerini (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) bilgilerini girerek yeni DNS adresi ile internete girebilirsiniz.

Android IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde cep telefonu kullanıcıları farklı işletim sistemlerini tercih ediyor. Bunlardan bir tanesi de Android işletim sistemi yüklü cep telefonlarıdır. Bu cep telefonlarından da istenirse IP değiştirme işlemi yapılabiliyor.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda IP adresini öğrenme ve bunu değiştirmek bir hayli basit. Öncelikle yapılması gerekli olan Google arama motorunda What is my IP adress biçiminde bir arama yapmak. Bu aramanın bir neticesi olarak o an kullanılacak olan IP adresi ekrana geliyor. Bu IP adresini değiştirmek için uçak modunu kullanmak yeterli oluyor.

Yukarıda şekilde görüldüğü üzere Android üst menüsünden kolaylıkla cihazı uçak moduna almak mümkün. Cihazı uçak moduna satın aldıktan sonra yukarıdaki yöntem ile tekrar cihaz IP adresine baktığımızda IP adresinin değiştiğini görebilirsiniz.

Windows 10 IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnsanlar telefonlardan olduğu kadar bilgisayarlardan da internete giriyorlar. Bu sebeple de internet sitelerine girişte kullandıkları IP numaralarına değiştirmek ihtiyacı hissedebiliyorlar. Özellikle Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda IP numarasını değiştirmek bir hayli kolay oluyor. Windows 10 bilgisayar ortamında IP adresini değiştirmek için evvela denetim masasına gitmek gerekmektedir. Denetim masasına gittikten sonra ise Ağ ve Paylaşım merkezine gidiyoruz. Ağ ve paylaşım merkezine geldikten sonra ise sol menüde yer alan bağdaştırıcı ayarlarına tıklıyoruz.

Burada açılan menüde var olan ağlarımız görülüyor. Biz aktif olarak kullanmış olduğumuz ağa sağ tıklayarak özellikler penceresine giriyoruz. Açılan pencereden internet sözleşmesi sürüm 4 olan kısma tıklıyoruz. Açılan menüden IP adresini değiştirebilmeniz mümkün.

Bu kısımda yer alan otomatik IP alternatifini iptal ederek kendi istediğimiz IP adresini tayin ediyoruz. Son olarak en altta bulunan tamam butonuna tıklayarak çıkış yapıyoruz. Eğer geçerli bir IP yapılandırması yaptı isek bunun neticesinde problemsiz olarak internete girebilmemiz yeni IP adresimiz ile mümkün olabiliyor.

Günümüzde insanlar farklı cihazlar ile internete giriyorlar. Bu cihazlar yardımıyla internete girmek için yeni IP adresleri tanımlamak mümkün oluyor. Siz de bu metotları deneyerek IP adresini değiştirebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli