Sıradaki içerik:

Myanmar’da kablosuz internet bağlantısı kesildi

e
sv

Microsoft’tan iOS ve Android için Cortana kararı!

197 okunma — 02 Nisan 2021 17:57
avatar

Tekno Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft dijital asistanı Cortana’nın iOS ve Android sürümlerini kapatıyor. Microsoft’un takviye sayfasına nazaran, teknoloji devi, iOS ve Android için Cortana uygulaması takviyesini sona erdirdi.

Cortana, tıpkı vakitte Windows’un da ardındaki isim olan teknoloji devi için değerli bir kıymetti. Microsoft, birden fazla vakit Siri ve Google Asistan ile karşı karşıya getirilen Cortana’yı Android ve iOS kullanıcılarına sunmaktan da çekinmemişti. Böylelikle kullanıcılar, alternatif bir dijital asistana daha sahip olabiliyordu. Fakat görünüşe bakılırsa işler değişti.

iOS VE ANDROID İÇİN CORTANA YOLUN SONUNA GELDİ

Microsoft Cortana’nın iOS ve Android sürümünün fişini çekti. Cortana artık iOS uygulama marketi App Store’da ve Android uygulama marketi Google Play’den kaldırıldı. Şirketin takviye sayfasında yaptığı bilgilendirmede ise ”Temmuz ayında duyurduğumuz üzere, Cortana bir üretkenlik asistanı olarak gelişimine devam ederken, Android ve iOS’ta Cortana uygulaması dayanağını yakında sona erdireceğiz” sözünü kullandığı ve 31 Mart 2021 tarihini işaret ettiği tespit edildi.

BEKLENEN İLGİYİ GÖRMEDİ

Microsoft, birinci olarak Aralık 2015’te iOS ve Android için Cortana’yı piyasaya sürmüştü. Uygulama, başlangıçta Windows 10’lu PC’leri ve cep telefonlarını bağlamak için tasarlanmıştı. Lakin büyük tasarım operasyonuna karşın taşınabilir Cortana beklenen ilgiyi bir türlü görmedi.

Şunu da belirtelim; Microsoft, Cortana’yı büsbütün rafa kaldırmış değil. Şirket, Cortana’yı Microsoft’un ”kurumsal müşterilerinin hayatını güzelleştirebilecek bir yardımcı” olarak tekrar pozisyonlandırmaya çalışıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli