Sıradaki içerik:

Rusya’dan Twitter’a para cezası

e
sv

Myanmar’da kablosuz internet bağlantısı kesildi

432 okunma — 02 Nisan 2021 17:52
avatar

Tekno Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Askeri darbenin yaşandığı Myanmar’da kablosuz internet erişiminin cuntanın emriyle kesildiği öğrenildi.

Özel telekom firması Ooredoo’dan yapılan açıklamada, Ulaştırma ve Bağlantı Bakanlığından gelen talimat üzerine, ülke genelinde kablosuz internet kontaklarının süreksiz müddetliğine kesildiği bildirildi.

Myanmar cuntası, darbeden günler sonra protestoların başlaması üzerine şovların organize olmasını ve protestocuların toplumsal medya paylaşımlarını engellemek için telefonlara internet erişimini engellemişti.

İnternet yasaklarına karşın protestocular, sanal özel ağ (VPN) programlarıyla yasağı delerek toplumsal medya paylaşımlarına devam etmişti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ 44 ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ

Darbe zıddı protestoların başlamasından bu yana güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu ölen protestoculardan 44’ünün çocuk olduğu açıklandı.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşundan (AAPP) yapılan açıklamada, hayatını kaybeden 543 şahıstan 44’ünün 18 yaş altında olduğunun doğrulandığı kaydedildi.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı tezlerinin ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyonun yükselmesinin akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına fevkalâde hal ilan etmişti. Myanmarlılar 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle şovlara başlamıştı. Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 543 gösterici hayatını kaybetti.

Ülkede geniş iştirakli şovlar sürerken gözaltındaki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli